Explore all of ul.com

Sektörler

Oyuncaklar

Stres çarkları odaklanmanıza yardımcı olan bir araç, bir devrim sembolü, hipnotize edici bir çark ve bazı durumlarda da bir tehlike olarak nitelendirilmiştir.

Birkaç ay öncesine kadar modası geçmiş gibi düşünülse de yeni ve daha gösterişli tasarımları çarklara gösterilen talebi canlı tutmuştur. Oyuncağın orta pedi etrafında dönmesini sağlayan bir rulman ve iki veya üç uçtan oluşan basit bir tasarımla piyasaya sunulan çark daha gösterişli ve daha karmaşık tasarımlarıyla yeni güvenlik riskleri ve endişelerini de beraberinde getirmiştir.

Stres Çarkı Oyuncakları Ne Kadar Güvenli? I. Bölüm

Yeni Özellikler

Moda olan birçok araçta olduğu gibi stres çarkının özellikleri de üreticilerin halkın ilgisini koruma ve yeni müşteriler çekme amacı doğrultusunda hızlı bir şekilde geliştirilmiştir. Bluetooth hoparlörler, USB sürücüler, yanıp sönen ışıklar ve sivri uçlu köşeler ve içeri çekilebilir bıçaklar yeni gösterişli özelliklerinden birkaçıdır. Bu özellikler stres çarklarını daha eğlenceli ve dikkat dağıtıcı hale getirmenin yanı sıra kötü bir sonuç doğurma potansiyelini de artırmaktadır.

Yeni Tehlikeler

Stres çarklarının özellikleri arttıkça beraberinde getirdiği tehlikeler ve potansiyel tasarım kusurları da artmaktadır. Çark daha küçük parçalar ve bazı durumlarda pil kullanımını gerektiren daha karmaşık tasarımlarla sunulabildiği için söz konusu tehlikelerden biri boğulmadır. Bazı durumlarda da düşük kaliteli materyallerin kullanılması bu parçaların yerinden çıkmasına sebep olabilir ve küçük çocuklar için risk teşkil eder.

Kusurlu tasarımlar ve şarj edilebilir kalitesiz lityum iyon piller sebebiyle artan alev alma riski de endişe edilen durumlardan biridir. Şarj edilirken aşırı ısınan ve hatta bazı durumlarda alev alan çarkların olduğu birden fazla kişi tarafından bildirilmiştir.

Yeni Önlemler

Alev alma riskinin azaltılması için Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu (CPSC), çark sahiplerini cihazlarını sadece ürünle birlikte verilen kablo ile şarj etmeleri hususunda uyarmıştır. Ayrıca boğulma tehlikesi sebebiyle küçük çocukların stres çarklarıyla oynamalarına izin verilmesi konusunda da uyarıda bulunmuştur.

ABD’deki perakendeciler düşük güvenlik standartlarında stres çarkı üreticilerini sorumlu tutmaya başlamıştır. Bazı perakendeciler artık ABD piyasası için üreticilerin, CPSC onaylı bir laboratuvardan aldıkları, ASTM F963-16 test standardına uyduklarına gösterir test raporlarını sunmasını şart koşmaktadır.

UL’in Uzmanlığı

UL’in kalite güvence uzmanları ekibi oyuncak üretim sektörünün dünya pazarına güvenli oyuncaklar sunmasını desteklemektedir. UL’in emsalsiz oyuncak güvenliği uzmanlığının yanı sıra lityum iyon ve diğer pillere ilişkin derin bilgimiz ve kapsamlı test süreçlerimiz de benzersiz bir değerimizdir. UL Oyuncak Güvenliği Sertifika İşaretini taşıyan ürünler, en küçük tüketiciler için üstün kalite ve güvenlik standartlarına uygundur.

Perakendeciler ve üreticilerin marka itibarlarını korumak ve tüketici sadakati oluşturmak için global kaynak tedarikiyle ilişkili riskleri azaltmasına yardım etmekteyiz. Daha fazla bilgi için UL​.com adresini ziyaret edin.

Bağlantılar:

http://​toyworldmag​.co​.uk/​w​o​r​l​d​-​n​e​w​s​/​p​o​p​u​l​a​r​-​f​i​d​g​e​t​-​t​o​y​s​-​h​a​v​e​-​r​u​s​s​i​a​-​i​n​-​a​-​s​p​in/

http://​www​.diarioonline​.com​.br/​n​o​t​i​c​i​a​s​/​m​u​n​d​o​/​n​o​t​i​c​i​a​-​4​3​4​2​4​3​-​.​h​tml

https://​www​.consumeraffairs​.com/​n​e​w​s​/​t​w​o​-​f​i​r​e​s​-​l​i​n​k​e​d​-​t​o​-​c​h​a​r​g​i​n​g​-​f​i​d​g​e​t​-​s​p​i​n​n​e​r​s​-​0​7​0​3​1​7​.​h​tml

http://​gizmodo​.com/​w​e​-​r​e​g​r​e​t​-​t​o​-​i​n​f​o​r​m​-​y​o​u​-​t​h​a​t​-​f​i​d​g​e​t​-​s​p​i​n​n​e​r​s​-​a​r​e​-​n​o​w​-​e​x​-​1​7​9​6​5​1​3​329

http://​www​.bbc​.com/​n​e​w​s​/​b​u​s​i​n​e​s​s​-​4​0​8​0​1​978

http://​www​.ecommercebytes​.com/​C​/​a​b​b​l​o​g​/​b​l​o​g​.​p​l​?​/​p​l​/​2​0​1​7​/​7​/​1​4​9​9​3​9​2​3​6​5​.​h​tml

 

Paylaş

UL Müşteri & Perakende Hizmetleri’nden güncellemeler almak için abone olun

Aylık MPH Bülteni tüm sektörlerden üreticiler ve perakendecilere yönelik en son girişimler, gözlemlere ve bilgilere odaklanır.